Kraków

Kraków ( polski Kraków wymowa [ „krakuf ] IPA , łaciński Cracovia , litewski Krokuva , niemiecki Kraków , angielski Kraków , węgierski Krakkó , ukraiński Краків , tatarski Краков w jidysz קראקע Kruk), jest stolicą województwa małopolskiego w południowej Polsce , w historycznym obszarze Małopolski , Leży nad rzeką Wisłą , w najwęższym miejscu zwanym. Brama Krakowska, która łączy doliny z Kotliny Sandomierskiej Auschwitz . W 2014 roku, Kraków miał 759,800 mieszkańcom [1] (drugi co do wielkości polskie miasto o populacji [2] ). Powierzchnia miasta wynosi 326.85 km².wymowa

Kraków to historyczna rezydencja królów polskich zamku Wawel i katedra, siedziba starożytnego University i arcybiskupstwa. Stare miasto z wieloma zabytkami i parków jest popularnym miejscem turystycznym i jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Etymologia [ edytuj | edit źródło ]Etymologia [ edytuj | edit źródło ]Według legendy, nazwa pochodzi od imienia księcia Kraka , [3] , która w Polsce jest uważana za Słowianin . Bardzo prawdopodobne jednak, że nazwa pochodzi od Celtów zamieszkujących ten obszar, który jest znany ze znalezisk archeologicznych ze źródeł rzymskich. Potem nazwa została Carragh lub tym podobne. Być może jednak jest to również związek z imienia legendarnego Iberyjskim (keltiberského) króla Crocco. W czeskich legendach także postać księcia Kroka .

 

Etymologia 

Według legendy, nazwa pochodzi od imienia księcia Kraka , [3] , która w Polsce jest uważana za Słowianin . Bardzo prawdopodobne jednak, że nazwa pochodzi od Celtów zamieszkujących ten obszar, który jest znany ze znalezisk archeologicznych ze źródeł rzymskich. Potem nazwa została Carragh lub tym podobne. Być może jednak jest to również związek z imienia legendarnego Iberyjskim (keltiberského) króla Crocco. W czeskich legendach także postać księcia Kroka .

Historia

Najstarsza część miasta znajduje się na ufortyfikowanej wawelskiego wzgórza. Była to jedna z najważniejszych fortyfikacji w plemiennych Vistulanians księstwa. Dominuje panowania księcia Świętopełka Wielkich Moraw . Pierwsza wzmianka o Krakowie (i jako ważnego osady targowej) pochodzi z 966 roku , kiedy miasto znalazło się pod panowaniem księcia czeskiego Bolesława I , pod Premyslide rząd pozostawał pod panowaniem Boleslav II. Ale chyba w końcu, w roku 999 , została podbita Krakowie Bolesława Chrobrego , wnuk księcia czeskiego Bolesława I., i podłączony do piastovskému państwa polskiego. Od 1000 w Krakowie znaleziono biskupstwa . Roku 1038 , za panowania Kazimierz I Odnowiciel , Kraków stał się stolicą Polski.

Podczas upadku państwa do poszczególnych nagród (polski dzielnicowe rozbicie ) był główną siedzibą Prince ( Książę starszy ) – zasady. Pod inwazji Mongołów w 1241 roku , miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Zaczął odbudowę Krakowa, książę Bolesław V nieśmiała , matką i żoną Grzymisława bl. Kunegundy Dali 5. czerwca 1257 miasta lokatorska prawa zgodnie z prawem magdeburskim . Zadanie Lokátorství powierzono trzy fojtům: Gedkovi Jakub z Nysy i Dytmarovi Wolke. Dokument założycielski mówił o:

 • mieszczan zwolnienia z podatków na okres 6 lat
 • mieszczan zwolnienia z ceł na 10 lat
 • Dał sobie prawo do połowu ryb w Wiśle na odcinku od Zwierzyńca do Mogile
 • fojtům dawało prawo do 1/6 dochodu od sklepów i targowisk
 • fojtům dał prawo wieczystego zwolnienia z należności celnych
 • fojtům dał prawo do władania rzeźnie i młyny

W tym czasie również stworzył charakterystyczny układ szachownicy miasta, gdzie zostały one zasadzone wcześniej zachowane elementy (Kościół ul. Grodzka Mariacki). Między Krakowem i Wawelu nadal istniał obszar osada, która była niezależnym twierdza w bunt wójta Alberta, kiedy król Władysław Lokýtek zburzyła mury i włączyć go do Krakowa. To dlatego stare miasto wydłużony kształt północ-południe i rozciąga się aż do Zamku.

Dziedziniec zamku na Wawelu

W 1320 roku , w katedrze wawelskiej, koronacja Władysława Łokietka z utrzymywane na króla polskiego, który zakończył się okres upadku Polski w poszczególnych częściach. Aż do 1734 roku Krakowskie wieńczący miejsce polskich królów.

W 14 wieku, pochodzi na przedmieściach Krakowa, dwa inne miasta: na południu Kazimierz ( 1335 ) i na północy Kleparz ( 1366 ).

Kraków jest stolicą jednego z największych krajów europejskich, w 15 i 16 wieku opracowanych w każdym kierunku – architektonicznym, handlowym, rzemiosła, kultury, nauki. Kompleks zamkowy na Wawelu przebudowano i rozbudowany w stylu renesansowym. W 1364 roku został założony Uniwersytet . Również został zbudowany Barbakan ( bastion obronny , części zostały zachowane). Nowa twarz dostał Kraków Rynek . W okresie panowania Zygmunta II. Augusta (w połowie 16 wieku ), Kraków miał około 30.000 mieszkańców.

Marketplace „Sukiennice” w Krakowie Rynku

Po Unia polsko-litewska i pojawienie Obojga Narodów ( Rzeczpospolita Obojga Narodowego znalezionych) do Krakowa się na skraju dużego państwa, wyjąć i monarchowie wybory odbyły się w Warszawie , który leżał mniej więcej w połowie drogi między stolicami Litwy i Korony Polskiej. Zdecydowanie Król Zygmunt III. Waza w 1609 roku przeniósł stolicę Polski (bez formalnego aktu) w Warszawie . Jednak Katedra na Wawelu pozostał koronacji miejsce królów polskich.

Wraz z upadkiem Rzeczpospolitej rozpoczął również spadek samego miasta. Straty wojenne poważnie uszkodził jego położenie i utrudniony rozwój. Kraków został zniszczony przez pierwszy obcych wojsk w 1655 roku w czasie „potopu” szwedzkiego. W 18 wieku, był oblegany przez wojska pruskie, szwedzkie, austriackie i rosyjskie.

Po trzecim rozbiorze Polski zajęte Kraków Austriacy. W latach +1.809 – +1.815 należał do Księstwa Warszawskiego jako stolica departamentu. W latach +1.815 – +1.846 był stolicą maleńkiej, formalnie niepodległej Rzeczypospolitej Krakowskiej . Następnie rozpoczął całkowitą modernizację miasta. Rozebrano większość murów miejskich, zasypano fosę, a na jego miejscu wybudowano duża sady miejskie, obejmując starego rdzenia. Po „rewolucji Kraków” w 1846 roku została ponownie włączona do Krakowa do Austrii w Wielkim Księstwie Krakowie , część z której pozostał aż do 1918 roku . W 1850 roku zniszczył wielki pożar prawie połowa miasta.

Po 1918 roku i rozpadzie Austro-Węgier Krakowie został przydzielony do nowo utworzonego Polsce. W latach 1939 – +1.945 był stolicą tzw. Generalnego Gubernatorstwa.

W 1951 roku został podłączony do Krakowa nowo założonej mieście Nova Hut (Nowa Huta, założony w 1949 roku na terenie wsi Mogiła, Płaszowie i Krzesławice).

Kultura

Kraków uważany jest za stolicę polskiej kultury. [4] żył w nim, między innymi. Nobel laureat Nagrody Literackiej Wisławy Szymborskiej i mieszkał tam i posiadacz tej samej cenie Czesław Miłosz czy znany autor Stanisław Lem . Jest to jedna z najważniejszych turystycznych, kulturalnych i historycznych ośrodków w Europie. W porównaniu z metropolii Warszawa Kraków odwiedza więcej turystów (3-4 mln). Zwarty obszar starego miasta wraz z zabytkowych budynków w roku 1978 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Krakowie istnieje wiele ważnych instytucji kulturalnych dla polskiego życia kulturalnego.

teatry:

 • Teatr groteski
 • Teatr Ludowy
 • Teatr Stary
 • Teatr Słowackiego
 • operetka Krakowska
 • Teatr Bagatela

W Krakowie 28 muzeów prowadzonych przez Muzeum Narodowe , gdzie liczne kolekcje polskich i światowych artystów. Istnieje również Muzeum Lotnictwa Polskiego .

Podział administracyjny Krakowie

Od 27. marca 1991 Krakowskie podzielony na 18 dzielnic, oznaczone cyframi rzymskimi i nazwa dzielnicy.

Lista krakowskich dzielnic, w tym obszaru i liczby ludności (stan na 31 grudnia 2007) [5]

NO. Nazwa dzielnicy Powierzchnia
[ ha ]
liczba
mieszkańców
1 Miejscowość Dzielnica I Stare Miasto 580 42671
2 część II Grzegórzki miasto 583 30753
3 Dzielnica miasta III Prądnik Czerwony 650 48654
4 Dzielnica IV Prądnik Biały 2288 65797
5 Dzielnica V Krowodrza miasto 535 35503
6 Borough VI Bronowice 1354 22428
7 Miejska VII Zwierzyniec 2843 20173
8 Miejska VIII Dębniki 4216 53391
9 Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki 532,9 14510
10 Dzielnica miasta X Swoszowice 2289,8 19075
11 Miejska XI Podgórze Duchackie 894,4 52572
12 Miasto Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim 1641 63569
13 Dzielnica XIII Podgórze 2456,4 32168
14 Dzielnica XIV Czyżyny 1079,6 25775
15 Borough XV Mistrzejowice 553,5 54308
16 Miejska XVI Bieńczyce 376,6 44766
17 Borough XVII Wzgórza Krzesławickie 2584,4 20343
18 Miejscowość Dzielnica XVIII Nowa Huta 7226,1 58952

Wcześniej podział administracyjny

 • 1951 – 1973 – 6 gmin: Stare Miasto , Zwierzyniec , Kleparz , Grzegórzki , Podgórze , Nowa Huta
 • 1973 – +1.991 – 4 dzielnica: Śródmieście , Podgórze , Krowodrza , Nowa Huta

Zabytki 

Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Polski z cennymi zabytkami z różnych epok. Ponad 6000 zabytkowych budynków są głównie skoncentrowane w bieżącym kwartale Stare Miasto , który obejmuje część historycznego Starego Miasta, Wawelu i Kazimierza , z których każda miała swoje własne ściany. [6], [7]

Wawel Hill 

 • Katedra na Wawelu i Katedra św. Stanislav i Cz. Vaclav jest Gotycki trzynawową bazylika z trzech wież, a pierścień kapliczki. Zbudowany w latach 1320-1364, katedra była tradycyjna koronacja kościół i miejsce pochówku polskich królów. W katedrze są pochowani, St. Stanislav, św Jadwigi Andegaweńskiego i wielu innych wybitnych Polaków.
 • Wawel Royal Castle ( Zamek Królewski na Wawelu ) jest prawdopodobnie najstarsza osada w Krakowie od 11 wiecznego zamku, a później siedziba królów polskich, w obecnej formie renesansowego i barokowego budynku z 17 wieku do 19 wieku służył jako twierdza, II wojna światowa jako siedziba gubernatora hitlerowskiego a obecnie muzeum.
 • Smok pit ( Smocza Jama ) u podnóża wzgórza, według legendy smoka Krak zabitego rycerza, którego nazwę nosi miasto

Stare Miasto 

 • Barbakan , późnogotycki obwarowany bramę w północnej części Starego Miasta, w pobliżu głównego dworca kolejowego. Gothic okrągły budynek został wybudowany w latach 1498 i 1499 . Barbakanu- ścianki związane z Floriańską- Bramy. Jest to budynek murowany z siedmiu wież obserwacyjnych i 130 luk. Średnica konstrukcji wynosi 24,4 m, a ściany mają grubość powyżej trzech metrów. Barbakan ma dwie bramy.
 • Brama Floriańska , pozostałości gotyckiej fortyfikacji Starego Miasta, jedynym pozostałym oryginalnych ośmiu bram. Został zbudowany na początku 14 wieku i wzrosły pod koniec 15 wieku. To ma wysokość ponad 34 metrów i jest ozdobiona figurą świętego Floriana .
 • Ulica Floriańska – jedna z najważniejszych ulic w mieście. 335 metrów długości ulica została założona w 1257 roku jako część tzw. Królewskiej drogi, która doprowadziła do Wawelu. W roku 1881 nie został otwarty pierwszy koń tramwajem , a od 1901 roku jako pierwszy tramwaj elektryczny. Dziś ulica jest deptakiem. Istnieje wiele arystokratycznych domów. W wielu domach zachowały się gotyckie i renesansowe ozdoby portali. Ciekawe budynki są: najstarszy hotel w U róż (. Nr 14), Farmaceutyczne Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego (nr 25), dom malarza Jana Matejka , wieczorem oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (. Nr 41) i legendarnej Café Michalíková Cave (. Nr 45) ,
 • Ulica Grodzka – jedna z najstarszych ulic przedstawiciela Krakowie. Była to część tzw. Królewskim i dawnych szlaków handlowych. Mierzy prawie 700 metrów. Godne uwagi są następujące domy: dom rodzinny Stachowitz (. Nr 15); Dom Lwy (nr 32).; Dom dla słoni (nr. 38); Collegium Iuridicum (nr 53.), Jeden z najstarszych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego; Dom Veita Stossa z 15 wieku (nr. 39), pałac rodziny Stadnickys (nr. 40), byłego kolegium jezuickie, obecnie Broscianum Jagiellonian University College (nr. 52), kościół ewangelicki św Martin (nr. 58), siedziba arcybiskupa (nr. 65), arsenału 17 wieku (no. 65, zbudowany na początku 16 wieku przez króla Zygmunta I Starego ) i małego kościoła św Giles z 14. wieku.
  • Kościół św Andrzeja i Siostry Klaryski klasztoru (Ulica Grodzka nr. 56) jest jednym z najstarszych kościołów w Krakowie, najpiękniejszych romańskichkościołów w Polsce. Został zbudowany w latach 1079 do 1098 , dzięki Sieciehovi, dworzanin księcia Władysława Hermana I. . Kościół obronny (grube ściany i luki) mógł się oprzeć atak Tatarów w 1241 roku . Jest to trójnawowa bazylika z kamienia z dwoma wieżami, krótkim transeptem i prezbiterium z półkolistą absydą. Wnętrze było na początku 18 wieku barokowy zrekonstruowany. Z tego okresu pochodzi dekoracje sztukatorskie Balthasar Fontana i malowidła Karola Dankwarta. Ołtarz główny jest późnobarokowy. Rokokowa ambona ma kształt łodzi. Od południa następująco kościoła klasztornego, gdzie znajdują się inne dzieła sztuki.
 • Kanovnická Street (Kanonicza) – jedna z najpiękniejszych ulic Starego Miasta w Krakowie. W przeszłości leżały w obszarze rozliczenia, który leżał między Krakowie i Wawelu , który był w pierwszej połowie 14 wieku, dołączonym do Krakowa. Ulica stanowiły ostatnią część tzw. Królewskim i mieszkał w nim kanonów Katedra Wawel i szlachtę. Domy pochodzące głównie ze średniowiecza mają ładne renesansowe i barokowe fasady, bogato zdobione portale i herby. Interesująca jest (między innymi) numer rozdziału dom 5 liczby Noble House 15 wieku 6, 14-wieczny pałac Erazim Ciolek (nr 17), obecnie oddział Muzeum Narodowego z kolekcją sztuki sakralnej. Ponadto muzeum archidiecezjalne (19 i 21), gdzie od 1951 do 1963 roku mieszkał późniejszy papież Jan Pavel II. i dom ważną kronikarza Jana Długosze od 15 wieku (nr 25).
 • St. Barbara (Kościół św Barbary Małym Rynku nr. 8) – znajduje się w pobliżu kościoła Mariackiego. Został zbudowany w latach 1338 do 1402 roku jako kaplica cmentarna, cmentarz, który znajduje się tutaj. Dziś kościół jednonawowy z półkolistą absydą jest wynikiem przebudowy w 17 wieku . Obok holu znajduje się tzw. Gietsemane z 15 i 16 wieku. Na zewnątrz kościoła są liczne epitafia . Wnętrze jest barokowe. malowidła sufitowe są od FI Molitor i sztukaterie, a także z lat 1760do 1767 . Godne uwagi jest gotycki krucyfiks pochodzący z 15 wieku , który znajduje się w głównym ołtarzu. Kolejnych rzeźby barokowej. Znaleziska są także wizerunki Matki Bożej Jurowic pierwszej połowie 16 wieku .
 • Collegium Maius – najstarsza część Uniwersytetu ulicy Jagiellońskiej (nr 15). – Jest to najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce. Dom został przekazany w 1400 roku przez króla Władysława II. Jagello . W 15 wieku, uczelnia zyskała sobie i uzyskał inne budynki. Po pożarach w 1462 i 1492 roku budowaliśmy razem zjednoczeni. W tym czasie, pasaż był kolumnadą wewnętrzny dziedziniec z późnogotyckim sklepieniem diamentu i galerii na piętrze. Na parterze są czytelnia, biblioteka na piętrze, wspólne pokoje, hol i skarbiec. Jagiellońska ulica fasada ozdobiona jest gotyckimi szczytami, wykuszem i gotyckim portalu, który prowadzi do dziedzińca ze studnią z 16 wieku . Dzisiaj College służy jako muzeum uniwersyteckiego itp
 • Collegium Novum (ulica Gołębia nr 24). – został zbudowany w latach 1883 do 1887 roku na terenie akademików. Jest to neogotycki budynek, który obecnie służy jako głównego budynku Uniwersytetu. Są rektorzy, dziekani, administracja, pokój nauczycielski i czytelnia. 6 listopada 1939 , nie zostały zebrane przez niemieckich narodowych socjalistów do 183 profesorów i współpracowników naukowych uczelni krakowskich i wysłano do obozów koncentracyjnych.

Kraków Rynek

 • Kościół Mariacki we wschodnim rogu placu to trójnawowa bazylika gotycka cegła z dwiema wieżami w fasadzie z 14 wieku. Stoi na miejscu dwóch starych budynkach i jest kościół parafialny miasta. Aby upamiętnić legendę, według której nastąpił strzał za inwazji tatarskiej trębacza, który dmuchnął w gwizdek dmuchanie z wieży co godzinę tradycyjne melodie Hejnał .
 • St. Vojtech jeden z najstarszych w Krakowie. Pierwszy drewniany kościół powstał na przełomie 10 i 11 wieku w miejscu, gdzie może głosił St .. Vojtěch. Dziś romański kościół jednonawowy z czworoboczną prezbiterium było na początku 12 wieku, zbudowany z bloków kamiennych. Z tych czasów pochodzi portal i okno. W 17 i 18 wieku kościół został przebudowany w stylu barokowym, ściany zostały podniesione, a kościół dostał nową kopułę i nowe wejście na zachodzie. zbudowany był również zakrystia i kaplica Najświętszego Wincentego Kadłubka . Wewnątrz znajduje się niezwykły gotycki krucyfiks z 15 wieku, portret St. Wojciecha 17-wiecznej posąg anioła z 18. wieku. Pod kościołem znajduje się wystawa o historii krakowskiego rynku.
 • Market Hall Sukiennice otoczony jest na rynku i jednym z symboli Krakowa. Został założony w 13 wieku, w 14 wieku został przebudowany w stylu gotyckim. Murowany dwukondygnacyjny budynek z lat 1556-1559, 108 metrów długości, z dwoma rzędami stoisk wewnątrz neogotycki podcieniami na obu dłuższych boków. Na piętrze jest wystawa malarstwa polskiego od 19 wieku.
 • Hall Tower jest kwadratem, 70 metrów wysokości i jest wykonana z cegły i kamienia, wejście strzeżonym przez dwa lwy. Wieża jest pozostałością później rozebrano ratusz pochodzący z około 1300th
 • Pomnik poety Adama Mickiewicza na głównym placu zaprojektowana przez Teodora Rygierem i odsłonięty w 1898 roku w setną rocznicę urodzin poety. W czasie II wojny światowej pomnik został zniszczony w 1955 roku w stulecie śmierci poety ponownie ujawnił.

Kazimierz

Kazimierz jest w południowej części Starego Miasta Wawelu i Wisły, tradycyjnej dzielnicy żydowskiej. W dawnych czasach miał swoje mury i była oddzielona od ramienia rzeki wypełniały się już dziś.

 • Ulica Szeroka – dawniej centralnym miasta żydowskiego, jego rynek. Zachowane są liczne zabytkowe budynki. Poza tym niektóre wymienione w niniejszym dokumencie jest też rytualna łaźnia żydowska ( mykwa ) (nr. 6) pochodzące z domu Renaissance Landau (nr. 2) z elewacji z cegły i kamienia. W północnej części ulicy był miał mały cmentarz , prawdopodobnie częścią cmentarza Remuh.
  • Synagoga Wolfa Bocian (Popper) (Ulica Szeroka 16) Act 1620
  • Stara Synagoga (ulica Szeroka 24) jest cegła późnogotycka budowla z 15 wieku, przebudowany w latach 1533-1570. Dziś muzeum miasta.
  • Synagoga Remuh (ulica Szeroka no. 40) – nadal służy w jej kultu . Renesansowa synagoga powstała w połowie 16 wieku Auerbach Izraelu, po tym jak jego syn, filozof i rabin Mojżesz Isserleszawdzięcza swoją nazwę. Pierwotnie drewniana konstrukcja w 1557 roku spłonął, ale został szybko odbudowany. Został on gruntownie odnowiony w 1829 roku . W czasie 2. wojny światowej został zniszczony i splądrowany. Rok 1957 został przebudowany. Wnętrze jest prostokątny nawa. Jest to renesansowy ołtarz szafy. W środku znajduje się zrekonstruowany Bema z artystycznie przetworzonych barów .
  • Cmentarz Remu (Stary Cmentarz) – to najstarszy cmentarz żydowski w Krakowie. Został założony w 1533 roku . Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków. Największą cześć korzystających grób Isserles Mojżesz powiedział: „Remo”.
 • Izaak Synagogue (ulica Kupa no. 16) – został założony w połowie 17. wieku kupiec Izaak Jakubowicz. Kraków największa synagoga jest imponujący barokowy budynek. Wejście znajduje się w portalu zręcznościowej, wnętrze zdobią sztukaterie barokowym i napisami z 17 wieku.
 • Synagoga Kupa (ul Warszauera nr 8). – powstała w 1643 dzięki fundacji Kahal Kadosz. Dawniej nazywane Synagoga Synagoga Szpital albo biedny. Został zbudowany w stylu barokowym. Na uwagę zasługuje ołtarz szafka z 17 wieku i niepowtarzalnych dekoracji ściennych i sufitowych reprezentujących miast Ziemi Świętej, gwiazd i instrumentów muzycznych. Podczas okupacji został zniszczony wnętrze. Dziś synagoga służy jako miejsce spotkań, sali koncertowej i wystawienniczej.
 • Synagoga Tempel od 1862 roku, gdzie kultu
 • Synagoga Wysoka (Polski „Wysoka Synagoga” (ul Józef nr 38).) – był w drugiej połowie 16 wieku zbudowany trochę wcześniej niż rzekomych egzemplarzach, Synagoga Wysoka w Pradze . Powstała na miejscu wieży żydowskiego miasteczka. Jest to monumentalna Renesansowa synagoga. Od południa jest wzmacniany przez cztery potężne przypory. Wewnątrz zachowała się tylko kilka cennych urządzeń elementy: kamień oprawy szafy ołtarzowej i resztę malowideł z tekstów modlitewnych. Dziś organizowane są spotkania, koncerty i wystawy fotograficzne.
 • Nowy Cmentarz Żydowski

Pomniki i parki 

 • Kościuszki kopiec (Kopiec Kościuszki)
 • Krakus kopiec (Kopiec Krakusa)
 • Kopiec Piłsudskiego (Kopiec Piłsudskiego)
 • Wanda kopiec (Kopiec Wandy)
 • Planty Park został zbudowany w latach 1822 do 1830 z powodu Feliksa Radwanskému na miejscu rozbiórki średniowiecznych murów. Dał im ostateczną formę Florian Strawszewski. Zostały one nazwane po polskiej frazy „plantovat” lub równe. Planty otaczają całe miasto. Mają powierzchnię 21 ha i długości 4 km. Jest on podzielony na osiem ogrodów. W Zakładzie stoją liczne posągi i dwie fontanny .
 • Błonia

Zabytki Wg stylów

Gothic Kraków
 • Katedra na Wawelu
 • Kościół Mariacki (Main Square), z którego dźwięki co godzinę hejnał
 • Średniowieczne mury miejskie – ściany powstały pod koniec 13. wieku . System fortyfikacji został zmodernizowany kilka razy. Gdzieś na początku 16 wieku została podwojona. Ściany były trzy kilometry długości i mają 39 baszt i osiem bramek. Ahead to 6-10 m szerokości i 3,5 m głębokości wykopu . Ścianka wewnętrzna była grubości 2,5 metra i siedmiu metrów. W 19 wieku, większość murów rozebrano. Pozostałe sekcje w Bramy Floriańskiej i Barbakanu
 • Kościół i klasztor Dominikanów (Bazylika Świętej Trójcy, przy ulicy Stolarskiej no. 12) – pierwszy romański kościół na tym miejscu była dominikanie podał Kraków bpa Iwo Odrowąż, że porządek w 1221 roku zaprosił do Polski. Nowy kościół i klasztor zbudowany przez dominikanów po najeździe mongolskim w 1241 roku . Pierwotnie trójnawowa hala kościół był na przełomie 14 i 15 wieku przekształcony w bazylice. Odrestaurowany został w drugiej połowie 19 wieku . Trójnawowy kościół ma pięć pól skarbcu. Kościół jest otoczony przez szereg kaplic, które zostały poświęcone bogatych rodzin. Na szczególną uwagę zasługuje kaplica. Hiacynt 17 wieku. Hala jest neogotycki portal z 14. wieku. Po północnej stronie kościoła przylega klasztor . W klasztorze z 14 wieku są zachowane bogato epitafia, nagrobki, pomniki i obrazy z historii zlecenia.
 • St. Franciszek z Asyżu i klasztor franciszkanów
Gotyckie kościoły w Kazimierzu
 • St. Catherine (ulica Augustiańska 7) – jest to kopia Marian budowy kościoła. Został założony w 14 wieku dzięki króla Kazimierza III. Wielki dla augustianów , którzy przybyli w 1343 roku do Krakowa z Pragi. Historia Kościoła jest znakiem licznych imprezach śmiertelnych i katastrof. Na przykład, poważnie uszkodzone w czasie trzęsienia ziemi w 1443 roku , a następnie w wyniku powodzi i trzech pożarów w wieku 16 i 17 itd Podczas okupacji szwedzkiej tam był szpital, później wojska austriackie magazyn broni, a później nastąpił magazyn słomy i siana. Kościół powinien być nawet zburzony. Zamiast tego jednak, że został odnowiony. Jest to trójnawowa budowla, jeden z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej w Polsce. Na północ od kościoła znajduje się klasztor augustianów z dziedzińcem i sklepieniem krzyżowym z cennymi freskami. Na południu, uznał późnogotycki kościół halowy z bogatymi dekoracjami. Prezbiterium posiada sklepienie gwiaździste z 15. wieku. Ołtarz główny pochodzi z lat 30-tych 17 wieku. W prezbiterium znajdują się ładnie urządzone neogotyckie stalle. W nawie południowej znajduje się mauzoleum Renaissance Wawrzyniec SPYTEK Jordan z Santi Gucciego z 1603 roku . Kościół jest również kaplica. Monica węgierski z 15 wieku. Sklepienie niesie ośmioboczny filar. Kaplica można zwiedzać tylko raz w roku – w dniu 26 kwietnia.
 • Kościół Bożego Ciała (ul Bożego Ciała nr 26). – budynek został założony przez Kral Kazimierza III. Wielki około roku 1340 , zakończył rok 1405 . Aisled kościół łączy elementy architektury gotyckiej (tarcze) renesans (dzwonnica) oraz barok (kaplice boczne). Wnętrze w stylu barokowym daty projektowe z 17 i 18 wieku. Interesujące są stalle w prezbiterium pulpit w postaci fali wahań łodzi, dwa syreny i delfiny wykonywane. Ołtarz główny z obrazem Tomase Dolabella, Renaissance mauzoleum błogosławionego Stanisława Kazimierczyka . Zachodni kościół wieża ma 70 metrów wysokości. Obok kościoła znajduje się klasztor.
 • St. Mark (Church of St. Mark) (ulica Świętego Marka no. 10) – został założony w 1293 roku , a jego obecny styl gotycki był w 14 i 15 wieku.
 • St. Krzyż (Kościół św Krzyża) (Plac Sw Duch.) – pierwszy drewniany kościół został zbudowany w jego miejsce pod koniec 12 wieku . Dzisiejsze daty ceglany kościół z 14 wieku. W pierwszej połowie 15 wieku został zbudowany na zachodniej stronie wieży i kaplicy południowej. Sofia. Pod koniec 16 wieku kaplicy. Andrew oraz w połowie 17 wieku kaplica Matki Marie Loretské. W roku 1528 kościół spłonął dach zawalił. Został on odnowiony w 1533 roku . Sklepiony nawa Kościół jest jeden filar przy użyciu unikalnego sklepienia palmę z obrazami. Prezbiterium posiada sklepienie siatkową . Malowidła pochodzą z 16 wieku i został przywrócony w 19 wieku. W kościele znajdują się dwa ołtarze w cumowania: NMP i św Anne. Jest chrzcielnica pochodząca z 1423 roku , krucyfiks z 15. stalle wieku od 15 wieku oraz ambona z początku 17 wieku.
 • St. Giles (Kościół św Idziego) – zbudowany na początku 14 wieku. W 1595 roku stał się własnością dominikanów, którzy dali mu szybko rozwijać.
Renaissance Kraków
 • Zygmunt Chapel na Wawelu (Wawel Kaplica Zygmuntowska)
 • Vila Decjusza (Will Decjusza w Woli Justowskiej)
 • Kaziměřská Hall (Plac Wolnica Nr. 1) – powstała w 15 wieku jako rezydencja przełożonych. Później był kilkakrotnie przebudowywany. W 16 i 17 wieku został wyróżniony renesansowy charakter. Otrzymał Blank i parapet i wieża. Po połączeniu z Kazimierzem Krakowie na przełomie 18. i 19. wieku ratusz został zlicytowane i wielokrotnie zmieniał właścicieli i stopniowo zaczął się pogarszać. Od 1875 do 1877 roku został przebudowany i zyskał nowe skrzydło od strony południowej. Po II wojnie światowej stał się Muzeum Etnograficzne.
Baroque Kraków
 • Misjonarze Church – Konwersja St. Paul (kościół Misjonarzy na Stradomiu) (ulica Stradomska Nr. 4) – zbudowany na wzór rzymskich budowli sakralnych w latach 1719 do 1732 roku , zaprojektowany przez architekta krakowskiego Kacper Bazanki. Pozdněbarokní, non-wieża kościoła ma fasadę z bloków kamiennych ozdób wykonanych z wapienia. Wnętrze nawy i prezbiterium krótkim formowanego eliptycznej kopuły. Kościół został zainstalowany system luster, które optycznie powiększa kościół i umożliwia równomierne oświetlenie. W kościele za ołtarzem marmurowym z lat 1761 do 1762 roku z obrazem Tadeusz Kuntze Nawrócenia św Paul dodatkowo srebrny tabernakulum . Nawa kościoła przylegają do kaplicy bocznej 18. wieku. Statek graniczy nisze z figurami 10 apostołów . Kościół wykonaj klasztorne budynki muzeum historycznego i misyjnej.
 • Kościół Bernardynów – St. Berandina Siernského (kościół Bernardynów na Stradomiu) (ulica Bernardyńska nr 2). – oryginalny drewniany kościół został założony w 1453 dzięki kardynała Zbigniewa Oleśnickiemu. W drugiej połowie 15 wieku został przebudowany, stworzona i zbudowana w stylu gotyckim, który był pod szwedzkiej wojnie 1655 roku całkowicie zniszczone. Dziś raněbarokní kościół, który został zbudowany w latach 1659 do 1680 roku , zaprojektowany przez Krzysztofa Mieroszewskiho to trójnawowa bazylika z transeptem i jedną kopułą. Fasada jest dwu-tower. Godne uwagi jest ołtarz główny i ołtarze boczne, które są pozdněbarokním styl. Interesujące są również sztukaterie w nawie głównej i prezbiterium. Kościół jest kaplica św Anna jest figura świętego z 15 wieku (prawdopodobnie dziełem Veita Stossa) i kaplica św Simon Lipnice z mauzoleum marmuru .
 • St. Peter and Paul Church (Kościół św Piotr i Paweł) (Ulica Grodzka nr 54). – pierwszym barokowym budynku w Krakowie. Powstał w latach 1597 do 1619 . Kościół założony przez króla Zygmunta III. Wasa dla zakonu jezuitów . Budowniczowie świątyni były stopniowo: Józef Britius, Jan Maria Bernardoni i Giovanni Trevano. z których ostatni dał kościołowi ostatecznej wersji, a nawet wykonane elewacji i kopuła wnętrze. Bazylika została założona przez rzymskiego modelu. Jego planie krzyża ma trzy pola sklepienie szerokie naczynie krótkim transeptem i krótkim prezbiterium który jest zakończony okrągłym absydzie. Fasadę zdobią posągi świętych i klasztornego Zakonu znaku, a także patrona Wasovské rodu i herbu dynastii. Kościół wyróżnia ołtarzu głównym z 1735 roku z obrazem Józefa Brodowskeho od 1820 roku . Wspaniałe sztukaterie stworzony w latach 1619 aż do 1633 roku , a jego autorem był Giovanni Falconi. W prezbiterium znajdują się sceny z życia św Piotra i Pawła i figura patrona Polski – St. Adalbert i Cz. Stanislav itd. Dzięki dobrej akustyce odbywają się koncerty.
 • St. Martina (Kościół św Marcina)
 • St. Nicholas (Kościół św Mikołaja) (ulica Kopernika nr 9). – Pierwszy kościół romański się tu znaleźć w 11 wieku. Po raz pierwszy został wymieniony w 1229 , kiedy to należał do benedyktynów z Tyńca. Kościół leżał poza murami Krakowa. Rok 1456 poświęcony kościół Benedyktynów UJ. Pod okupacją szwedzką, kościół został zniszczony przez bombardowania i artylerii. Po przebudowie kościoła w 1682 roku konsekrowany ponownie. Fasada jest surowy kościół z rzeźbami św Piotra i Pawła. Wewnątrz kościoła jest gotycki pentaptyku . Na podwórku wokół kościoła jest latarnia zmarłych z 14. wieku.
 • Kościół Przemienienia Pańskiego (Kosciol Przemienienia Pańskiego (oo Pijarów).) (Ulica Pijarska nr 2). – pozdněbarokní budynek z lat 1714 do 1728 roku , zaprojektowany przez architekta krakowskiego Kacper Bazanky. Od 1759 do 1761 roku stworzył piękny trzypiętrowy elewację zaprojektowaną przez Francesco Placydii i wieży zegarowej. Wejście do kościoła znajduje się klatka schodowa, gdzie istnieje Busta Stanisława Konarskeho , pijarów i reformator polskiego systemu edukacji. To samo ma biust po prawej stronie prezbiterium. Tutaj jest murem, a urna z jego sercem. nawy kościoła z półkolistym prezbiterium. Sufit sklepienie kolebkowe pokryte jest iluzorycznych obrazów Františka Ecksteina z Moraw . Statek jest wyłożona kaplice z obrazami z 18. wieku.
 • St. Florian (Kościół św Floriana). (Ulica Warszawska nr 1b.) – kościół pielgrzymkowy, który stoi na początku tzw. Szlaku koronacyjnym. Pierwotnie romański budynek został wzniesiony na przełomie 12 i 13 wieku na przedmieściach Krakowa, przyszłość miasta i dzielnicy Kleparz. W 14 wieku kościół został zniszczony przez Tatarów zbudowany w stylu gotyckim w hali nawy. Po pożarze w 17. wieku został przebudowany w latach 1657 do 1684 jako trójnawowa bazylika z czterech pól sklepienia z dwoma wieżami. Pozostały zachowane prezbiterium. Na fasadzie znajduje się posąg św Florian . hala jest neobarokowy. Wnętrze jest zaprojektowane w stylu barokowym i rokokowym stylu. dekoracje sztukatorskie są novorokokovém styl od 1907 roku . malowidła ścienne z roku 1965 . Prezbiterium stoi pozdněbarokní stalle i barokowy ołtarz z obrazem św Floriana z 1686 roku przez Jana Trycjusze, nadwornego malarza króla Jana III. Sobieski . Godne uwagi jest również Marian kościół Tryptyk przyjście Jana Křtitele . Od 1941 do 1955 roku pełnił w Kościele jako wikariusz późniejszego papieża Jana Pawła II. ,
 • Kościół Karmelitów (kościół Karmelitów na Piasku) (Ulica Karmelicka 19) – został założony przez króla Władysława II. Jagello żoną Cz. Jadwigi w 1390 roku . Rok 1397 został przekazany do karmelitówpochodzących z Pragi. W latach 70-tych 15 wieku kościół został przebudowany w naw hali. W czasie wojny był szwedzki w 1655 roku zburzony i odbudowany w latach 1659 do 1679 roku . Fasada przypomina fasadę kościoła St. Piotra i Pawła na ulicy Grodzkiej i figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus i dwóch świętych zakonu karmelitańskiego. Jest to trójnawowa bazylika, prezbiterium jest długa, a także łodzi. Na wschód od prezbiterium znajdują się dwie wieże. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z końca 17 wieku przez Jerzego Hankins. Na południowej stronie kościoła, znajdują się dwie kaplice. Kaplica Matki Bożej Szkaplerz Matki Bożej jako fresku przedstawiającego Madonnę z Dzieciątkiem Jezus z 17. wieku. Wtedy nie jest obrazem 15 wieku, malowane na zewnętrznej ścianie kościoła nieznanych mnichów, a który był znany z cudów. Jest też ślad Queen St. Jadwigi. Na północy znajduje się kościół przylegają budynki klasztorne z 17. wieku.
 • St. Anny (Church of St. Anne) (Ulica św Anny nr 11..) – kościół należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszy drewniany kościół stanął w tym miejscu w 14 wieku. Po pożarze w 1407 roku założony przez króla Władysława II. Jagello murowany kościół w stylu gotyckim. Kościół był w 16 wieku awansował do kolegiaty. Dzisiejszy barokowy budynek został wzniesiony na miejscu usuniętego gotyckiego kościoła w latach 1689 do 1703 roku , zaprojektowany przez holenderskiego architekta Tillman von Gameren. Trójnawowa bazylika posiada transept i zbudowany jest w kształcie krzyża. Statek jest pokryta sklepieniem kolebkowym i kopułą. Nawy znajdują się sześć kaplic, po trzy z każdej strony. Fasada zwieńczona dwiema wieżami. Wnętrze jest barokowe. Ozdoby, rzeźby i płaskorzeźby pochodzą z rzeźbiarza Baltazara Fontany . Ołtarz główny jest malowanie St. Anna samotřetí. Narząd i ambona pochodzą z 18. wieku .
 • Kościół Zwiastowania (kapucynów) (Kościół Zwiastowania NP Maryi oo Kapucynów.) (Loretto Street no. 11) – został założony przez Wojciecha Dembińskim założony w latach 1696 do 1699 dla Włochprzyjście kapucyński zamówienia. Został on utworzony w stylu toskańskim baroku. Kościół był pierwotnie jednonawowy w 20 wieku do niego nawy dodano. Wnętrze jest urządzone prosto. Istnieją pewne barokowe ołtarze, ambona, konfesjonały i epitafia . Po prawej stronie nawy jest pochowany na czarnego marmuru sarkofag fundatora klasztoru. Ołtarz główny jest obraz Zwiastowania Pieter Dandiniho Florencji od 1701 roku . Interesująca jest sfera walk artyleryjskich 1768 , który pozostał zakleszczony w ścianie. W latach 1712 do 1719 został zbudowany przez kościół Loretta . Został zaprojektowany przez architekta krakowskiego Kacper Bazanki. W 1794 roku na początku Powstania tu Tadeusz Kościuszko święty szabli.
 • Pavlina kościół i klasztor na Skałce (Kościół i Klasztor Paulinów na Skałce) – Bazylika św Michała Archanioła i. Stanislava (Skałeczna ulica nr 15.) – znany także jako kościół na Skałce. Na miejscu obecnego budynku stała się pogańska świątynia w 11 wieku romańska budowla. Według podań ludowych mają być rokiem w 1079 po konflikcie świecki i kościelny mocy zabity Vol. Stanislav . Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się corocznie procesja z katedry wawelskiej, gdzie święty został pochowany w kościele na skale, gdzie święty został zabity. Gotycki kościół założony przez Kral Kazimierza III. Świetnie w 19 wieku. Dzisiejsza barokowa budowla powstała po gruntownej przebudowie w latach 1733 do 1751 roku według projektu Antona Müntzera a następnie zgodnie z planami Antona Solariho. Jest to bazylika trójnawowa z dwoma barokowymi wieżami. Aby wprowadzić imponujące prowadzi schodami. Godne uwagi są bogato zdobione w stylu barokowym: ambona, konfesjonały , ławki neobarokowy i rokokowe organy . Ołtarz główny znajduje się obraz Michała Archanioła. Pomiędzy bocznym ołtarzu znajduje się ołtarz Cz. Stanislava lub ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej . Istnieje również kilka popiersia ważnych osobistości. Przed kościołem znajduje się jezioro St. Figura św Stanisława ołtarzem i trzech tysięcy lat. W krypcie kościoła z secesyjnymimalowidłami oni są pochowani znaczącą polską naukę i sztukę. Na przykład kronikarz Jan Długosz , Józef Ignacy Kraszewski , Adam Asnyk , Stanisław Wyspiański reklamy.
 • Trinity Church (Bonifrátú) (ulica Krakowska nr 48). – był środek 18 wieku na zlecenie Trynitarzy . Po upadku zakonu w 1796 roku doszło do zajezdni broni. Rok 1812 został przejęty przez kolejności Bonifrátů . Jest to budynek pozdněbarokní, zaprojektowany przez Francesco Placidiego. nawy kościoła z naw i ładne fasady. Malowidła sufitowe bliżej historii Trynitarze. Ołtarz główny jest neobarokowy.
Kraków w 19 wieku
 • Rakovický cmentarz, założony. 1803 (Cmentarz Rakowicki)
 • Krypcie zasłużonych na Skałce (krypt Zasłużonych skalny)
 • Teodora domy Talovského (Kamienice teodora Talowskiego)
 • Teatr Juliusza Slowackiho (Plac Sw Duch nr 1..) – jest to jeden z najbardziej znanych teatrów w Polsce. Powstał w latach 1891 do 1893 na miejscu wcześniejszego klasztoru , zaprojektowany przez Jana Zawiejskiho. Budynek jest neorenesansowym i neobarokowym. Ona służy jako model dla Opery Paryskiej. Wewnątrz znajdują się freski wiedeńskiego artysty Anton Tuch kurtyna od 1894 roku przez Henryka Siemiradzkiego.
 • Kościół i klasztor Sióstr Serca Jezusowego (ul Garncarska no. 26) – zbudowany w stylu romańskim w latach 1895-1900.
 • Dom pod żaby śpiewu (ulica Retoyka nr. 1) – Teodora Talowského budynku od 1889 do 1890 roku .
 • Budynek Sokol (Piłsudskiego nr 27). – budynek AWF Sokół wybudowany w 1889 roku .
Art Nouveau Kraków
 • Dom Celestyna Czynciela (Rynek Główny) – secesyjny dom zbudowany w 1908 roku , zaprojektowany przez Ludwika Wojtyczki. Na pierwszym piętrze znajduje się na fasadzie sztukaterie (Art Nouveau) wystrój .
 • Stary Teatr (Plac Szczepański) – najstarszy budynek teatralny w Polsce, jego rola jest odtwarzany bez przerwy od 1798 roku . Od 1903 do 1905 roku budynek został przebudowany w stylu Art Nouveau.
 • Kościół Serca Jezusowego, jezuita Kościół Serca Jezusowego (oo Jezuitów,.) (Nie przy ulicy Kopernika 36). – jezuickiego kościoła, wybudowany w latach 1909 do 1921 roku według projektu Francziska Maczyńského. Kombinacje różnych stylów historycznych.
 • Dom pod Globe (ulicy Długiej nr 1). – secesyjnym budynku zaprojektowanym przez Francziska Maczyńského i Tadesze Stryjeńského zbudowany w latach 1904 do 1906 roku . Wewnątrz dom jest ozdobiony obrazami Józefa Mehofera.
 • Pająk Dom (ulica Karmelicka nr 35). – historyzmu budynku z 1889 roku przez architekta Teodora Talowského.

Inne budynki religijne 

 • Dom kapitula
 • Kościół Matki Bożej Śnieżnej Dominikany Mniszek (Kosciol MB Śnieżnej, ss. Dominikańska)
 • St. Jana (Church of St. John, ss Prezentek.) (Świętego Jana Ulica nr. 7) – barokowy budynek zachowuje swój romańskie i gotyckie elementy jego poprzednicy.
 • St. Joseph (Kościół św Józefa, ss. Bernardynek)
 • St. Kazimierz (Kościół św Kazimierza oo Reformatów.) (Ulica Reformacka nr. 4) – barokowy kościół z lat 1666 do 1672 .
 • St. Norbert (Kościół św Norbert, ss. Norbertanek)
 • Pałac Arcybiskupi (Pałac Arcybiskupi)
 • St. Augustyna i Jana Křtitele i klasztor norbertanek Zwierzynci – sięga 12 wieku. Obecna forma pierwszej połowie 17 wieku.
 • Kościół Zbawiciela w Zwierzynci – jeden z najstarszych kościołów w Krakowie, podobno pochodzą z 12 wieku, częściowo przebudowany w stylu barokowym w 17 wieku.
 • St. Margaret – drewniany kościół z lat 1680 do 1690 roku u stóp Najświętszej Salome.

Uniwersytety

 • Uniwersytet Jagielloński , założony w 1364 roku, z prawie 48.000 studentów na 15 wydziałach
 • Politechnika w Krakowie
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
akademia
 • Akademia Wychowania Fizycznego awf.krakow.pl (polski)
 • Akademia Sztuk Pięknych
 • Akademia Górniczo-Hutnicza agh.edu.pl (polski)
 • Akademia Muzyczna
 • Akademia Krakowska A. Frycza-Modrzewskiego
 • Papieska Akademia Teologiczna
 • uczenie
 • Akademii Rolniczej
Inne uczelnie
 • State College Teatr
 • Kraków Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
 • Małopolska Szkoła
 • Wyższa Szkoła Edukacji Vol. rodzin
 • Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki
 • Wyższa Szkoła Europejska P. Józef Tischner wse.krakow.pl (polski)
 • Wyższa Szkoła Pedagogiczna Ignatianum filozoficzny
 • Wyższa Szkoła Biznesu
 • Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska, Turystyki i Rekreacji
 • Wyższa Szkoła Ubezpieczeń
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości

Odnotowane tubylcy 

 • Bolesław III. Krzywoustego ( 1085 – 1138 ), polski książę
 • Władysław II. Exile ( 1105 – 1159 ), polski Wielki Książę
 • Władysław II. Jagiełło ( 1456 – 1516 ), król czeski i węgierski
 • Święty Kazimierz ( 1458 – 1484 ), katolicki kardynał i książę Polski
 • John I. Olbracht ( 1459 – 1501 ), król Polski
 • Zygmunt II. Sierpnia , ( 1520 – 1572 ), król Polski
 • Jan II. Kazimír Waza ( 1609 – 1672 ), król Polski
 • Jan Matejko ( 1838 – +1.893 ), malarz
 • Ludwik Gumplowicz ( 1.838 – 1909 ), socjolog i prawnik
 • Olga Boznańska ( 1865 – +1.940 ), malarz
 • Bronisław Malinowski (1884-1942), polski-angielski etnolog i socjolog
 • Stefan Banach (1892-1945), matematyk
 • Roman Ingarden (1893-1970), filozof
 • Jo’el Zusman (1910-1982), izraelski prawnik i sędzia
 • Zvi Hecker (* 1931), izraelski architekt
 • Jerzy Hoffman (* 1932 ), reżyser i scenarzysta
 • Ewa Lipska (ur 1945), polska poetka
 • Jerzy Stuhr (1947), aktor i reżyser
 • Kubica (1984), o wzorze 1, pilot
 • Agnieszka Radwańská (* 1989 ), tenisista

Osobistości związane z miastem 

 • Stanisław ze Szczepanowa (około 1030 – 1079 ), Katolickiego Biskupa i Męczennika, biskupa Krakowa
 • Jan III. Turzo ( 1437 – 1508 ), patrycjuszem, kupca i przedsiębiorca
 • Wita Stwosza (Wit Stwosz w języku polskim) (około 1448 – 1533 ), niemiecki rzeźbiarz, grafik i malarz
 • Mikuláš Koperník ( 1473 – 1543 ), niemiecki, polski-Priest, astronom, filozof i humanista
 • Georg Trakl ( 1887 – wzniesiony w 1914 roku ), austriacki poeta i tekściarz ekspresjonistyczny
 • Oskar Schindler ( 1908 – 1974 ), niemiecki producent, karetka 1200 Żydów z Holokaustu
 • Czesław Miłosz ( +1.911 – 2.004 ), poeta, pisarz, naukowiec i tłumacz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury
 • Jan Paweł II. ( 1.920 – +2.005 ), 264. papieża, arcybiskup Krakowa
 • Stanisław Lem ( 1921 – +2.006 ), filozof, pisarz science fiction i futurysta
 • Wisława Szymborská ( 1.923 – 2.012 ), poeta, eseista, krytyk literacki i tłumacz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury
 • Roman Polanski (* 1933 ), reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i teatralny, producent filmowy
 • Nigel Kennedy (* 1956 ), brytyjski skrzypek

Miasta partnerskie

 • Flaga Francja Bordeaux , Francja (1993)
 • Flaga Słowacji Bratysława , Słowacja
 • Węgry Budapeszt , Węgry (2005)
 • Brazylia Curitiba , Brazylia (1993)
 • Flaga Peru Cusco , Peru
 • Flaga Wielkiej Brytanii Edynburg , Szkocja , Wielka Brytania (1995)
 • Flaga Maroka FAS , Maroko (2004)
 • Flaga Włochy Florencja , Włochy (1992)
 • Flaga z Niemiec Frankfurt , Niemcy
 • Rosja Grozny , Rosja (1997)
 • Meksyk Guadalajara , Meksyk
 • Flaga Szwecji Gothenburg , Szwecja
 • Flaga Austrii Innsbruck , Austria (1998)
 • Ukraina Kijów , Ukraina (1993)
 • Flaga z Niemiec Lipsk , Niemcy (1995)
 • Flaga Włochy Mediolan , Włochy (2003)
 • Flaga z Niemiec Norymberga , Niemcy (1991)
 • Flaga Ukrainy Lwów , Ukraina (1995)
 • Belgia flag Leuven , Belgia (1991)
 • Flaga Francja Orlean , Francja (1992)
 • Węgry Pécs , Węgry (1998)
 • Ekwador Quito , Ekwador
 • Flaga USA Rochester , USA
 • Włochy Rzym , Włochy
 • USA San Francisco , USA (2009)
 • Flaga Hiszpanii Sevilla , Hiszpania (2002)
 • Flaga Szwajcarii Solothurn , Szwajcaria (1990)
 • Chorwacja Splicie , Chorwacja
 • Gruzja Tbilisi , Gruzja
 • Bułgaria Wielkie Tyrnowo , Bułgaria (1975)
 • Flaga Litwy Wilno , Litwa
 • Flaga Chorwacji Zagrzeb , Chorwacja (1975)
 •  Olomouc ,  Czech [ źródło? ]

Referencje 

Referencje 

 1. ↑ Skocz do:c Główny Urząd Statystyczny: i termin oddania Ludność Przekrój terytorialnym w w 2014 r S. 170-te.
 2. Skok w górę Krakowie w 2007 roku przekroczyła populację Łodzi . Zobacz Główny Urząd Statystyczny: Roczniki demograficzny 2007 Warszawa 2008 s.101. Dostępne online tutaj (dokument .PDF)
 3. Skok w górę Jan Długosz: Roczniki, czyli kronika sławnego Królestwa Polskiego 1-2, Warszawa 1961, str. 188-189.
 4. Skok w górę↑ Kraków – Europejska Stolica Kultury
 5. Skok w górę↑ ludności w powiatach (stan na 31.12.2007) (Polskie)
 6. Skok w górę↑ Krakowie: Ein Führer durch symbol un Sehenswürdigkeiten Attraktionen . Kraków: Wydawnictwo Gauss, 2011.
 7. Skok w górę↑ Kraków i okolica . Warszawa: Festina Publishers, 2005. ISBN 83-920325-2-7 .

Referencje

 • Kraków: Ein Führer durch symbol Sehenswürdigkeiten und Attraktionen . Kraków: Wydawnictwo Gauss, 2011
 • Jabłoński, R. Kraków i okolice . Warszawa: Festina Publishers, 2005, ISBN 83-920325-2-7 .