Historia różnego rodzaju gier losowych w Polsce jest burzliwa i sięga dość daleko wstecz. Postanowiliśmy przygotować krótką kronikę historyczną dotyczącą postępu i traktowania gier hazardowych i losowych w Polsce na przełomie ostatnich epok i lat.
Dowiedz się, jak kształtowała się historia współczesnego hazardu. Sprawdź, co zmieniło się wprawie na przestrzeni setek ostatnich lat!
Kluczowe momenty w historii gier losowych w Polsce
Wyróżniliśmy kilka kluczowych momentów dla etapów historii naszego kraju. Oto ważne momenty w dziejach, które wpłynęły na to, jak dziś wygląda hazard w PL.
- Renesans i średniowiecze – w średniowiecznej Polsce gry losowe były dość popularną formą rozrywki. Gry często organizowano na dworach magnackich i wśród szlachty. Największa popualrnością ciesyzły się gry w kości czy karty. to głównie one były powszechnie znane i uprawiane.
- XVIII wiek – hazard w tych latach był szeroko praktykowany w Polsce. Był elementem życia codziennego zarówno wśród szlachty, jak i niższych klas społecznych. W kręgu zainteresowania graczy były głównie gry takie jak kości, karty oraz różnego rodzaju loterie.
- Okres zaborów – szczególnie podczas zaboru rosyjskiego, hazard był kontrolowany przez władze zaborcze. Loterie i inne gry losowe były często wykorzystywane jako źródło dochodu dla rządów zaborczych.
- Międzywojnie – po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, hazard stał się jeszcze bardziej kontrolowany przez państwo. W 1921 roku ustanowiono Polską Loterię Państwową (obecnie Totalizator Sportowy). Była monopolistą w dziedzinie loterii i innych gier losowych.
- Zostało tak do dziś.
- Okres PRL – czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pokazały, że hazard był ściśle kontrolowany przez władze komunistyczne. Polska Loteria Państwowa była jedynym legalnym operatorem gier losowych w kraju. Nie można było konkurować z monopolistą.
- Transformacja ustrojowa – po upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w Polsce w latach 90., rynek hazardu zaczął się liberalizować. Pojawiły się prywatne firmy bukmacherskie i kasyna. Mimo, że prywatne, to nadal podlegały regulacji państwowej.
- XXI wiek – lata współczesne spowodowały, że rynek hazardu w Polsce musi podlegać ścisłej kontroli państwowej. Wprowadzono liczne przepisy regulujące funkcjonowanie kasyn, zakładów bukmacherskich oraz innych form hazardu. Polski Totalizator nadal pozostaje dominującymoperatorem w kraju. Kasyna zagraniczne muszą starać się o licencję Ministerstwa Finansów.
Jak widać, zmiany poczynione w okresie zaborów rozpoczęły cykl ograniczania hazardu obywatelom. Obecny monopol na gry i zakłady nie jest konturowany bez powodu. Dostarcza on ogromne zyski dla Skarbu Państwa, więc nie jest w interesie rządzących, by dopuścić do naszego regionu innych operatorów.
Licencję Ministerstw Finansów może zdobyć każdy, jednak jej wymagania i opłaty są tak wysokie, że nikomu nie opłaca się o nie ubiegać. Efektem tego są firmy, które pod różnymi pretekstami starają się oferować swoje usługi graczom w nie do końca legalny i akceptowalny sposób.
Czy Polska otworzy się na rynek hazardowy?
Nie jest wykluczone, że Polska obniży wymagania dotyczące uzyskania licencji hazardowej MF. Już teraz kilku bukmacherów może legalnie świadczyć swoje usługi w naszym kraju. Mamy nadzieję, że tendencja będzie wzrostowa, co zwiększy obecną konkurencję na rynku.